26 жовтня 2023

Похмурий настрій

 Похмурий осінній день. І настрій похмурий, важкі думки.  І не погода чи пора року є причиною. Бо не трагедія холодний дощ чи пронизливий вітер. Холодно від реальності,  від війни, кінця якій не видно. Трагедія в нових конфліктах між країнами та масових вбивствах. Трагедія в смертях мирних людей, в тому, що навіть діти вважаються ворогами та масово вбиваються. Людство втрачає своє обличчя, милосердя та співчуття  замінили ненавистю.  І це не відбувається само по собі, цим керують ті, хто ціною  мільйонів життів вирішує свої нелюдські плани збагатитися та керувати світом. 

  Побачила це фото в інтернеті і стало страшно.  Яка доля цієї дівчинки, чи є у неї майбутнє і яким воно буде?

   І знову згадався фрагмент із художнього фільму "Список Шиндлера" про дівчинку в червоному.  



Всемирная усталость

От горя и от слёз.

А что осталось? Малость - 

Построить к миру мост. 

                 ( из стихотворения Ирины Самариной)

  Только не хотят об этом думать те, от чьих решений  зависят наши жизни, кто должен заложить первый камень моста под названием МИР.

24 жовтня 2023

Про канікули для вчителів.

 Канікули. Сьогодні не хочу говорити  про роботу. Душа та розум потребують відпочинку, перезапуску внутрішнього ресурсу. Щоб навчати інших, надихати та підтримувати, нам важливо дбати про свій емоційний стан. І саме під час канікул більше можливостей для читання, відвідування бібліотек, книгарень, музеїв чи театру.  Бо проблема професійного вигорання дуже серйозна та персонально для мене актуальна. 

Цікаво про те, що вчителям теж потрібні канікули та як поновити ресурси, написано в цій статті 

Я не маю можливостей кардинально змінити на цей тиждень  свій режим життя, здійснити подорожі чи відвідування культурних заходів,  тому спланувала, що буду читати, які фільми подивлюся.  А ще буду слухати улюблені мелодії та насолоджуватися спогадами. 


    






13 жовтня 2023

Про важливість читання.


 Трішки статистики. Компанія Gfk Group, яка займається споживацькими дослідженнями, постійно публікує результати опитування щодо регулярності читання в усьому світі.  Виявляється. що найбільше читають у Китаї та Індії,  де 36% населення читають щодня, високий відсоток має Іспанія та Великобританія (по 32%), США та Італія (по 30%).  А чи залишаються українці читаючою  нацією, як це було  раніше?  На жаль, ми впевнено втрачаємо позиції, Україна стала європейським аутсайдером. За результатами опитування, проведеного наприкінці 2019 року компанією Research & Branding Group, більшість  (а це 57%) українців не читають зовсім.  Крім того,  26%  українських підлітків не досягли базового рівня в читанні.  Що це означає і як читання впливає на успішність учня загалом?  Діти, які перейшли в базову школу, повинні були розвинути навички читання і мислення як щоденну практику.  Якщо в початковій школі діти навчалися читати, то далі вони читають, щоб навчатися.  Учень зі слабкими читацькими навичками не зможе стати сильним і в інших предметах, де треба  опановувати науки через великі та складні тексти. Тому вони не встигають,  втрачають мотивацію та залученість у навчанні, дивляться не на вчителя з блиском в очах та бажанням відповідати, а  у свій смартфон, особливо під час дистанційного навчання.  Негативне ставлення до читання впливає не тільки на рівень освіти, а й знижує загальний рівень культури, духовності, під загрозою і здатність критично мислити та творчо обробляти інформацію.  Проблема серйозна і вирішити її нелегко. 

  Не ставлю за мету  з'ясовувати  причини низького рівня читацьких навичок та інтересів  чи давати поради. На мій погляд, попри позитивне, що з'явилось в освіті України  за часи незалежності, відмова від "поганого минулого" та бажання йти іншим шляхом  не дало  бажаного результату.  Але треба працювати, тож  намагаюсь  щось робити, аби заохотити дітей до читання.  Наприклад,  я ввела обов'язкове  заповнення читацьких щоденників (рукописний варіант за відсутності в сім'ї ноутбуків, комп'ютерів) та портфоліо. В електронному журналі кожного класу додала стовпчик з  відповідною назвою та буду враховувати як додатковий бонус при виставленні підсумкових балів в кінці семестру та року. На  кожному уроці, а з позакласного читання особливо, виділяю час на удосконалення якості заповнення та оформлення портфоліо, почергово діти мають змогу представити та прокоментувати свої роботи, поділитися своїми враженнями від прочитаного  з однокласниками. Звичайно, не все поки що ідеально, деякі підлітки в позиції спостерігачів. Але маю терпіння, даю  можливість побачити роботу інших, вибрати цікавий варіант. І навіть повторення буде позитивним результатом, а можливо дасть поштовх до власних ідей.  Постійно всім дітям нагадую про необхідність системної роботи, даю поради, що із художньої літератури може бути цікавим  за віком, рекомендую невеликі твори для спільного прочитання у вихідні з батьками.  Також склала та поповнюю теку  цікавих  невеликих текстів для читання  п'ятикласникам та індивідуально пропоную тим, хто  не має можливості користуватися інтернетом.    Під час занять підлітки діляться, яка у них власна бібліотечка та яка з книг улюблена.  Заплановані "Хвилинки сімейного читання",  "Найкращий читач класу",  "Зустріч з бібліотекарем школи" та "Екскурсія до бібліотек міста". 

  Про інші види заохочення та результати співпраці з дітьми буду ділитися в наступних матеріалах. 







  










10 жовтня 2023

Батькам про домашні завдання

        


   З 2019 року Україна бере участь у  Програмі міжнародного дослідження  оцінювання учнів (PISA). За результатами тестів  один із чотирьох   українських підлітків — функціонально неграмотний. Це тривожний результат, зрозуміти причини якого мають не тільки педагоги, а й батьки.  Значну роль у низьких показниках результатів освіти має позиція сім'ї: "Дитина в школі, значить вона вчиться", або "Нехай вчителі навчають".  Це серйозна помилка, бо тільки спільними зусиллями ми можемо досягти позитивних результатів у навчанні та розвитку дітей.  Батьки мають цікавитися, що саме дитина робить  в школі, що вивчає, як поводиться на уроках та  наскільки сформовані навички відповідальності та самостійності. Без якісного виконання домашніх завдань неможливо досягти успіху.  

  Що радять психолого-педагогічні служби батькам:

- Дуже важливо, щоб у підлітків були довірливі стосунки з батьками, які підтримають та допоможуть, яку б оцінку учень не отримав.

-  Мотивуйте дітей не тим, що важливо для вас,  а тим, що важливо їм. 

- Щодня запитуйте, який настрій після шкільних занять, що було приємним та цікавим, що викликало труднощі та як саме їх можна подолати. 

-  Проаналізуйте, чи розумно діти використовують вільний час та що заважає вчасно виконувати домашні завдання.  

-  Підкреслюйте тільки позитивне в досягненнях і хваліть, заохочуйте до нових "моментів слави".

   Серед безлічі публікацій для батьків про мотивацію дітей до навчання взагалі та виконання домашніх робіт зокрема корисними, на мій погляд, будуть ці статті:

 Як змусити підлітка робити уроки. https://srk.com.ua/yak-zmusiti-pidlitka-robiti-uroki/

 9 лайфхаків, як мотивувати дитину робити домашку. https://osvitoria.media/experience/devyat-lajfhakiv-yak-motyvuvaty-dytynu-robyty-domashku/

 Чому діти не хочуть робити домашнє завдання. https://osvitoria.media/opinions/p-yat-prychyn-chomu-dity-ne-hochut-robyty-domashnye-zavdannya/

  Разом долаємо  труднощі та йдемо до успіху.

09 жовтня 2023

Заохочення до домашніх робіт.

  Дослідження психологів доводять, що у здобувачів освіти знижується інтерес до навчання після п'ятого класу. Тому дуже багато причин, і однією з них є одноманітність класних та домашніх робіт, відсутність можливості кожному проявити себе, отримати позитивні емоції та відчути гордість за себе, за свою старанність та неординарність мислення.  І це дуже важливо на початку навчального року, коли нові вчителі не знають здібностей та особливостей кожного п'ятикласника, обмежені час та простір спілкування при онлайн навчанні.

Тому я вибираю шлях максимальної можливості демонстрації знань та навичок через вибір кожним здобувачем освіти  форми домашніх робіт:  від простих відповідей на запитання письмово чи усно до створення  презентацій  та запису коротких відео (до 1 хвилини) виразного читання чи переказу уривків з твору.  Роботи обов'язково коментуються на уроках, виділяються кращі аспекти в кожній роботі, а рекомендації та побажання наступну зробити якіснішою даю індивідуально в усних чи письмових коментарях.

Наведені приклади одного із домашніх завдань п'ятикласників свідчать про старанність та творчий потенціал дітей,  який потребує тільки похвали та заохочення до розвитку.  Недоліки в оформленні  підтверджують самостійність роботи та відсутність втручання  дорослих  "допомогти", отримати хороший результат будь-яким чином.  Тому незначні помилки не вплинуть на оцінку, а будуть персонально роз'яснені. 

 Допомагаю кожному, хто старанний та відповідальний,  відчувати радість навчання та гордість за результати своєї праці.  І це позитивний приклад для, хто поки що пасивний спостерігач.