16 травня 2026

Виховуємо людину світу.







     Курс етики у п’ятих класах був присвячений формуванню розуміння поняття мораль та моральні цінності. На уроках вчилися захищати свої особисті кордони, розуміти та взаємодіяти з іншими, грамотно спілкуватися, розуміти власні та чужі емоції, уникати конфліктів. З цими знаннями та навичками моїм учням буде комфортно в житті. Традиційно останні уроки семестру та року присвячуємо розмові про сходинки успіху з предмету та захисту творчих робіт. Підсумкові роботи дітей “Яка я людина”, “Мої моральні цінності” були оригінальними, грамотними та цікавими.
Дякую здобувачам освіти та батькам за співпрацю.


https://canva.link/pjh7ki9vehrt9ab


11 травня 2026

Ніхто не забутий...?

                                                                                                                 

 Не пам'ятаю, чи говорила я щось вголос про щоденники, коли писала попередній пост, але інтернет подав у рекомендованих чудовий матеріал Юлії Меньшової (я продовжую дивитись та слухати цю розумну й талановиту жінку) про Ольгу Берггольц. Вона вижила у пеклі війни та зламалась у мирний час. На її долю випало так багато страждань, що мало б хто витримав.  І саме її щоденники дають можливість відчути біль  серця та справжні почуття талановитої людини. Саме вона була голосом блокадного Ленінграду, саме їй належать слова: "Ніхто не забутий, ніщо не забуте", і саме вона мала право так сказати (без перекладу, щоб не зіпсувати оригінал): «…Чёрт тебя знает, потомство, какое ты будешь… И не для тебя, не для тебя я напрягаю душу… а для себя, для нас, сегодняшних, изолгавшихся и безмерно честных, жаждущих жизни, обожающих её, служивших ей – и все ещё надеющихся на то, что её можно будет благоустроить…». 

 Давно сказано, але актульно сьогодні. Якими будуть нащадки, що будуть знати, яку історію своєї землі будуть вивчати, бо вона постійно змінюється під когось, яких герої та кого будуть наслідувати? Мої вихідні пройшли у спогадах про рідних, які воювали під час Великої Вітчизняної, вшанували пам'ять загиблого батька старшої сестри, прослухала  вірші улюблених авторів та подивилась фільм "Они сражались за Родину".  Не ділився тоді Великий народ, разом боролись з фашизмом, страждали та вмирали.  А чи всі про це пам'ятають та не бояться говорити і покласти квіти на місці знищених пам'ятників? Чи правда "ніхто не забутий, ніщо не забуте"? Та які ми самі сьогодні: погрязли в брехні чи чесні?  Чи можемо бути прикладом добра та чесності?                                         


 

01 травня 2026

Із старого щоденника.

                                                                                           

                                                                      

    Час не повернути. Та як добре, що збереглися щоденники, листівки, фото, які повертають нас до моментів минулого,  нагадують про  щасливі моменти та пережиті почуття. Ось знайшла збережений із якоїсь газети вірщ, зраділа чудовим рядкам, які колись знала напам'ять та забулись... 
                                  

                                                          Надія Кир'ян
 Душа торкнулася душі
І забриніла.
Мов під смичком туга струна, 
Здригнулось тіло.
Живе у голосі душа - 
Колючий дотик.
Неначе електричний струм,
Чи просто опік.
Клубок до горла підкотивсь
Тугий, гарячий.
Я вже не плакала сто літ.
І не заплачу...