Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося, спочатку сам посміхнися життю.
Міжнародна програма СЕЕН, яка впроваджується і в Україні, покликана сприяти соціально-емоційному й етичному навчанню в системі шкільної освіти. Вона базується на комплексному підході до виховання базових людських цінностей, системного й критичного мислення, навичок зосередження уваги, запобігання й стійкості до стресу та співпереживання до себе й інших. Саме тому вона отримала назву — навчання розуму та серця і побудована на трьох вимірах: усвідомленість, співпереживання, залученість. Про якість залучення до навчального процесу, зняття емоційної напруги йдеться й у працях видатних педагогів минулого та сучасності. Песталоцці пропонував вчити "через настрій", Януш Корчак закликав бачити, "як реагує серце дитини", а англійський вчений Е. Стоуенс довів. що емоційно налаштовані на урок учні досягають значно більших успіхів.
Психологи довели, що перші п'ять хвилин уроку діти не сприймають навчальний матеріал. Тому саме психологічні хвилинки перед уроком та організаційний момент на початку заняття варто використати на емоційне налаштування. Це найменша, але дуже важлива частина уроку Адже одним із чинників, що забезпечують якість освіти, є емоційний настрій.
У попередні роки я створила та постійно поповнюю банк ідей та прийомів для емоційного налаштування учнів та заохочення до співпраці. Це не тільки щоб підіймати настрій, а більше найти стежинку до кожного, проявити людяність та доброту. Діти дуже відчувають стосовно себе "внимательность глаз любящего сердца" (не можу обійтися без цієї фрази саме цією мовою!).
Що я практикую:
- ведення учнями "Словника емоцій" 5-6 класи, та "Щоденника емоцій" з 7-ого класу;
- "Мій настрій у кольорі", "Різнокольорова самооцінка";
- "Мій настрій", домалювати смайлик;
- "Ромашка побажань на день" собі, однокласникам, сім'ї;
- "Лист підтримки" літературному герою, собі, другові;
- "Лото очікувань" із цитат літературних творів, висловів відомих людей;
- "Термометр настрою";
- музикальна хвилинка у виконанні дітей;
- емоційні постери, афірмації та інше.
Деякі з цих робіт використовую як домашнє завдання на уроках етики та зарубіжної літератури у 5-6 класах. Намагаюся робити навчання радісним для кожного.
Для мене було корисним познайомитися:
1. Практичний посібник "Емоційне налаштування як важливий компонент сучасного уроку української мови й літератури. Автор Бардак С.А., 2019
2. Методи та прийоми емоційного налаштування на урок. Навчально-методичний посібник. Коваленко Л.В., Вінниця, 2014
3. Налаштування на урок. Навчальні ресурси.
https://wordwall.net/uk/resource/53404838