22 вересня 2023

Осінні мелодії для дорослих.

                                                                         Тільки вчора було ще влітку,

                                                                          а сьогодні вже восени!

                                                                                      Ліна Костенко

  Є гарний вислів американського поета та журналіста Вільяма К. Брайанта: "Осінь — остання, сама чудова посмішка року". Сьогодні вона ще без дощів, без пронизливого вітру, але ранки вже прохолодні, повільно починають свій прощальний танок листочки.   Осінь суперечлива: одночасно заворожує красою та буянням фарб і меланхолічна.  Саме такий у мене настрій, коли ще не депресія, а просто хочеться затишку, спокою, відпочинку під улюблені мелодії, з книгою та чашкою ароматного чаю чи кави. 



Осінь диво дарує і трохи печалі,

Але сум той недовгий як спогадів слід...

Промінь сонця і листик пожовклий останній

Нам як осені теплий на пам'ять привіт.

                                Намагаюся я зберегти чудні миті:

                                Цю осінню красу і цю радість тепла,

                                Що мою змерзлу душу поможе зігріти,

                                В холоднечу зимову дасть радість життя.

                                                                    (з інтернету)

                                                                           








 




20 вересня 2023

Радіємо осені.


 Осінь — дивовижна пора! Вона надихає на творчість,  філософські роздуми та загалом допомагає усвідомлювати сутність життя. Душі митців дуже чутливі до неї, тому й присвячують цій порі свої шедеври. Дорослі здатні за покликом серця та настрою переглядати картини відомих авторів, здійснювати віртуальні подорожі світовими музеями, знайти улюблені мелодії, згадати та прочитати літературні твори, які запали в душу.

 А  дітей треба вчити бачити та розуміти красу осені, надихати на творчі прояви в малюнках чи поетичних спробах, підказати ідеї для есе та літературних роздумів. Мотиваційні хвилинки на початку уроків я часто роблю поетичними, відповідно до пори року чи погоди за вікном.  Саме сьогодні здобувачам освіти  п'ятих та шостих класів  був запропонований вірш Ліни Костенко  "Красива осінь вишиває клени", а старші підлітки окрім вірша прослухали на перерві  пісню "А вже осінь прийшла у мій сад"  та зробили припущення, хто з літературних героїв міг так висловити свої  почуття та які емоції викликає мелодія.  

 Дуже приємним для мене було не тільки позитивне сприйняття учнями запропонованого матеріалу, а й декламування вірша Ліни Костенко напам'ять. 

Викликаємо позитивні емоції та розвиваємо пам'ять!





18 вересня 2023

Емоційне налаштування на урок.

   Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося, спочатку сам посміхнися життю.

    Міжнародна програма СЕЕН, яка впроваджується і в Україні, покликана сприяти соціально-емоційному й етичному навчанню в системі шкільної освіти. Вона базується на комплексному підході до виховання базових людських цінностей, системного й критичного мислення, навичок зосередження уваги, запобігання й стійкості до стресу та співпереживання до себе й інших. Саме тому вона отримала назву — навчання розуму та серця і побудована на трьох вимірах: усвідомленість, співпереживання, залученість. Про якість залучення до навчального процесу, зняття емоційної напруги йдеться й у працях видатних педагогів минулого та сучасності. Песталоцці пропонував вчити "через настрій",  Януш Корчак закликав бачити, "як реагує серце дитини", а англійський вчений Е. Стоуенс довів. що емоційно налаштовані на урок учні досягають значно більших успіхів.  

Психологи довели, що перші п'ять хвилин уроку діти не сприймають навчальний матеріал. Тому саме психологічні хвилинки перед уроком та організаційний момент на початку заняття варто використати на емоційне налаштування.  Це найменша, але дуже важлива частина уроку Адже одним із чинників, що забезпечують якість освіти, є емоційний настрій. 

  У попередні роки я створила та постійно поповнюю банк ідей та прийомів для емоційного налаштування учнів та заохочення до співпраці. Це не тільки щоб  підіймати настрій, а більше найти стежинку до кожного, проявити людяність та доброту.  Діти дуже відчувають стосовно себе "внимательность глаз любящего сердца" (не можу обійтися без цієї фрази саме цією мовою!).

Що я практикую: 

- ведення учнями "Словника емоцій" 5-6 класи, та "Щоденника емоцій" з 7-ого класу;

- "Мій настрій у кольорі", "Різнокольорова самооцінка";

- "Мій настрій", домалювати смайлик;

- "Ромашка побажань на день" собі, однокласникам, сім'ї;

- "Лист підтримки" літературному герою, собі, другові;

- "Лото очікувань" із цитат літературних творів, висловів відомих людей;

-  "Термометр настрою";

-  музикальна хвилинка у виконанні дітей;

- емоційні постери, афірмації та інше.

Деякі з цих робіт використовую як домашнє завдання на уроках етики та зарубіжної літератури у 5-6 класах.   Намагаюся робити  навчання радісним для кожного.




Для мене було корисним познайомитися:

1. Практичний посібник "Емоційне налаштування як важливий компонент сучасного уроку української мови й літератури. Автор Бардак С.А., 2019

2. Методи та прийоми емоційного налаштування на урок. Навчально-методичний посібник.  Коваленко Л.В., Вінниця, 2014

3. Налаштування на урок. Навчальні ресурси.  

https://wordwall.net/uk/resource/53404838




13 вересня 2023

ШКОЛА РАДОСТІ.

 Можна плакати від печалі, тому що у троянди є шипи,
але можна плакати й від радості, що на стеблах з шипами є троянди.   

Януш Леон Вишневський

            Радість - це коли душа перестає просити те, чого у неї немає, і починає радіти тому, що у неї є. 

             Ось і стартував новий навчальний рік. Уже стали історією святкові фото та перші уроки, але не ще зникла у школярів радість повернення до навчання. Тож педагогам та батькам треба докладати зусиль, щоб іскра бажання пізнавати світ та збагачувати себе знаннями не згасла, щоб здобувачі освіти досягли найкращих для себе вершин. 

  Але не буде результат радісним, коли не буде навчання із задоволенням. Тому на перших уроках зарубіжної літератури дуже важливим було емоційне налаштування дітей не тільки на навчальний процес, а й на життя взагалі. І що може бути кращим мотиватором для людей будь-якого віку та для дітей зокрема, як не книга Елеонор Портер "Полліанна"!  Зворушлива, світла та оптимістична історія дівчинки запам'яталася моїм учням сьомих та дев'ятого класу з попередніх років.  Ми  згадали та перечитали окремі епізоди про Полліанну та головне правило її життя, переглянули сторінки читацьких портфоліо підлітків та з'ясували, що було прочитане влітку, яке враження та емоції від нових авторів чи творів.  Я дуже задоволена своїми учнями, рекомендації щодо читання влітку переважною більшістю були виконані, а  читацькі портфоліо оформлені творчо та якісно. 


   Для п'ятикласників чудовий світ зарубіжної літератури розпочався з визначення ролі  книги у третьому тисячолітті та бесіди про улюблених літературних героїв. Дітей здивувало питання: "Чи чули ви, що можна "грати в радість"?  Та після знайомства з Полліанною  (переглянули епізод фільму та прослухали уривок  з книги)  прийняли  правила гри, яка творить дива: злі й нещирі стають добрими, а похмурі та байдужі - радісними. Захопливою була для дітей і подорож сторінками підручника, авторський колектив  якого підготував для дітей безліч сюрпризів, що будуть забезпечувати навчання з радістю. Підсумком уроку стало приєднання до спільноти "Друзі Полліанни"

   Впевнена, що учні будуть отримувати насолоду від читання, а уроки спонукають кожного до особистого розвитку. Тож в цікаву подорож сторінками зарубіжної літератури, друзі!